"Journal för maufakturer och hushållning 1834", "Några ord om Fabriker" Stockholm 1809, "Arbetsritningar till Nyare Åkerbruks-redskaper" av FR Möller, Stockholm 1844, "Den redliga Swenska Bonde-praktika" Uppsala 1837, "Allgemeine Encyclopädie für Kaufleute und Fabrikanten..." Leipzig 1838.
Ett par med illustrationer. Olika typer av band.
Slitage, skador. Ej genomgången.