Mörkpatinerad metall med delvis bronserad dekor. Krönande figurin föreställande kvinna med kerub och taburin. Emaljerad urtavla, dekor av bla vädurshuvuden och bandrosett med vinrankor. H 44. Pendel medföljer samt patinerad terrakottaskål. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador.