Mahognyfanér, blindträ delvis av ek. Raka sidor, uppsvängt huvkrön med tre mässingsspiror. Urtavla av mässing, datumfunktion. Pilasterdekor med mässingsdetaljer. H 251. Pendel, två lod, vev. Nyckel finns.
Slitage, fanérskador med bortfall, sprickor. Ursprungligt lås ersatt av vred. En spira med skador.