Mahogny. Guldfärgade detaljer. Urtavla i emailj och mässing. Urhus uppburen av kolonnetter. H 52.
Dekordelar saknas. Urtavla med emaljbortfall samt repor. Fanérbortfall, mindre lagningar samt sprickor. Nyckel saknas.