"Ikonen, kirchliche kunst des ostens" av Doris Wild, "Important Tribal Art, Sothebys 1990", "Klenoder ur äldre svensk historia" Staten historiska museum, "Ancient American Painting" av Etta Becker-Donner, "The Grotto of Lascaux" av Jean Taralon, "Gamla orientens konst" av Frederik Poulsen, "National museum(Athen)" av Dr Semi Karouzou, "Mycenae-Epidaurus" av SE Iakovidis, "Dolda skatter, konst från fem världsdelar", Liljevalchs, "Guldet från stäppen, Skytisk/Sibirisk konst".
Slitage, två häften med skador. Ej fullständigt genomgångna.