Schatull, Frankrike, 1800-talets mitt.

Schatullet fanérat med bl.a. valnötsrot. Locket med inläggningar av mässing och pärlemo. Invändigt med ställ av förgylld mässing med fyra karaffer och 10 glas med etsad och graverad dekor. Låset märkt Alph Giroux Paris. Bredd 38, djup 26, höjd 27 cm.

Torrsprickor. Visst slitage.Smärre skador och retuscher. Låset kärvar något.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13