Vas, modell 636 för Walter Scherf & Co, omkring 1900.

Tenn och glas. Reliefmönster av påfågelfjäder på båda sidor, grönt och blått rundslipat glas. Undersidan stämplad med 'OSIRIS 636' och märkt för Nürnbergs hantverksgille.
Höjd 15 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Gravyr i bottnen.

Utropspris
250 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977