Smaragder ca 4 x 4 mm. Sidostenar briljantslipade diamanter totalt ca 0.24 ct. Mått fattning ca 23 x 11 mm. Storlek 19.25/60. Vikt 11.7 g.
Bruksslitage. Enstaka nagg på smaragd
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10