PARTI BÖCKER, 20 st, mest skönlitteratur, 1700-1900-tal. Bla "Samlade arbeten af August Blanche", Stockholm 1889.

Även bla "Les Quinze de Mariage" av D. Jouaust, "Höglandsbilder från Hindustan" av Rudyard Kipling, "Den asiatiska Banise eller Blodiga och modiga Pegu" del II av Henrich Anshelms von Zigler, Stockholm 1783. "The Greatest Plague of Life or the Adventures of a Lady in search of a good servant" London 1800-tal.

Slitage, ej genomgångna.

Utropspris
1 200 SEK