Hänge stämplat med Franska stämplar, kedja stämplat Balestra, hänge med dekor av emalj, mittsten mäter ca 3,8x3,8x3 mm, hänget mäter ca 20x64 mm, kedjans längd 38 cm, vikt ca 12,3 gram
Troligen omgjort från örhänge till hänge. 2 st rosenslipade diamanter saknas. Åldersrelaterat slitage.