Odlade pärlans diameter ca 5,5 mm, infattningen möjligen i silver, diameter 9,8 mm, höjd 13,4 mm, broschnålens längd 58 mm, infattningen går att skruva av från nålen och fästas på bakstycke för att bli en knapp/frackknapp, nålen daterad 1907, bakstycket till knappen 1906, i orginaletui, total vikt ca 4,2 gram
Smärre repor.