Syntetisk vit spinell mäter 13,5x9,8 mm, infattningens höjd 8 mm, armbandets bredd 2,9 mm, inre omkrets något ställbar, ca 17,5 cm, går att öppna till maximalt ca 20 cm, vikt ca 9 gram
Smärre repor. Syntetisk spinell med smärre kantnagg synligt i 10x lupp.