Silver, 4 delar, Iran, Pahlavi Reza Shah-period

Rund ask med lock, diameter 9 cm. Askfat, 10,5 cm. Skrin, längd 16 cm. Askfat/skål med galler, diameter 13 cm. Total vikt 965 gram.

Något slitage. Stälvis bucklor. Skrinet med påskrift under.

Proveniens

Säljarens morfar var bosatt i Iran från cirka 1934-79

Utropspris
2 500 SEK