USHABTI, fajans, troligen forntida och Nya riket, Egypten 1550-1070 f Kr.

Ljusgrön glasyr med målade detaljer och hieroglyfer. H 15,5.

Slitage, nagg och färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK