Totalhöjd inkl. benställ ca 110 cm. Bakom plåtluckor rund lampa, ø ca 30 cm. Plakettmärkt av tillverkaren, typ 612, nummer 1111, även plakettmärkt med "Oy Yleisradio Ab, TV-studio-os" samt Carcas/T:mi Carlo Casagrande.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Bucklor. Senare skruvar och muttrar. Ej genomgången. Ej funktionstestad.