Eneggad klinga med blånerad och förgylld dekor med Carl XIV Johans och kronprins Oscars monogram samt Sveriges och Norges riksvapen. Förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt. Kannelerad knapp. Läderbalja. Längd 99 cm.
Smärre slitage. Skador på baljan.