Olle Ohlsson, Två vävnader samt tillhörande skiss av Olle Ohlsson (silversmed) och Barbro Ohlsson, signerade.
"Kaptenen" Ull och hårgarn på linvarp. Fri gobelängteknik. Vävd av Barbro Ohlsson 1988 efter akvarell av Olle Ohlsson" ca 146 x 108 cm. "Fjäril" Ull på linvarp. Fri gobelängteknik. Vävd av Barbro Ohlsson 1987 efter akvarell av Olle Ohlsson. 145 x 107 cm.
Smärre slitage.