Heikki Orvola, servisdelar, 23 st, fältspatporslin,"Festivo", Arabia/Rörstrand 1980 -tal.

Med polykrom dekor och förgyllda detaljer.
8 flata tallrikar, ø 27 cm.
6 förrättstallrikar, ø 20 cm.
3 assietter, ø 18 cm.
1 serveringsfat, mått 37 x 26 cm.
3 mockakoppar, höjd 7 cm.
1 buljongskål, diameter 11 cm.
kaffekanna, höjd 25 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
300 EUR