David Rosén, bokhyllor, ett par, "Futura", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Skåp med lös hyllöverdel. Fanerade med mahogny. Brickmärkta. Bredd 60, djup 41, höjd 74-164 cm Nyckel finns.
Ställvis slitage, fläckar och repor samt smärre fanerskador.