Konstruerad som en hopfällbar kula, kedja samt armar som håller ihop kulan av 18K guld, kulans utsida graverad som en jordglob, sannolikt förgylld med låghaltigt guld, insidan sannolikt silver, insidan med graverade symboler, kulans diameter ca 2 cm, uppfällt mäter korset 50x34 mm, vikt ca 10,1 gram
Något anlupen. Smärre repor. Buckla. Otydlig årsstämpel.