Delvis förgylld metall. Bordspendyl med sittande putto blåsande i snäcka. Rik växtdekor. Kandelabrar med putti uppbärande 6 ljusarmar. Ljuspipor i form av blomkalkar. Dekor av girlander. H 42-72. Pendel finns. Nyckel finns.
Ärjning och smärre slitage. En ljuspipa och manschett lös.