Stomme av mässing behängd med slipade glasprismor. Genombruten dekor av lagerkransar med bandrosetter. För sex ljus. Tre ljuspunkter. Diameter 65, höjd 90 cm.
Ej funktionstestad. Ställvis omfattande skador, övre delen lös. Prismor sitter löst. Mindre nagg. Lagningar.