Dräktsmycke, allmoge, flerradigt, silver med röda glasstenar
Stämplad AHB, troligen Andreas Hallberg, Kristianstad. Fyra kedjor, längd ca 35 cm. Lås delvis förgyllt, mått med kläpp ca 45 x 70 mm. Totalvikt ca 70 g.
Åldersrelaterat slitage. Gravyr.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.