Dvoinik stämpel. Rektangulärt med rundade kanter, skjutbar omfattning över öppningen, med graverad dekor av monogram under krona. Dekor i relief, delvis förgylld, av hästsko med krona och monogram samt signaturer mot mönstrad fond.
10 x 6 x 2,5 cm. Vikt 138 gram.
Smärre märken och slitage.