Akvamarin mäter 22,9x19x12,2 mm, diamanter ca 3,64 ct totalt, färg och klarhet ca I-J/VS, infattningens höjd 13,2 mm, armbandets bredd 19,9-23,5 mm, längd ca 17 cm, vikt ca 75,3 gram
Guldet med smärre repor. Akvamarinen med enstaka smärre repor och smärre nagg synliga med 10x lupp. Två länkar är något stela men är rörliga.