Jacob Ängman, bestickservis, 64 delar, silver, "Rosenholm", GAB, Stockholm, 1948-1978.
Bestående av:
10 bordsgafflar, 17,5 cm.
10 bordsskedar, 18 cm.
10 bordsknivar, 19,5 cm (blad av rostfritt stål).
10 kaffeskedar, 11 cm.
6 kaffeskedar, 12 cm.
8 förrättsgafflar, 14 cm.
8 förrättsknivar, 16,5 cm. (blad av rostfritt stål)
2 smörknivar, (snarlika blad av rostfritt stål) 16,5-17 cm.
Total vikt ca. 2152 gram.
Något slitage. Smärre bucklor.