Mittdiamanter ca 0,22 ct styck, färg och klarhet ca G-H/VS-SI, diamanter ca 0,55 ct totalt, infattning mäter 15,4x9x7 mm, storlek ca 14,49/45,5, vikt ca 5,6 gram
En av mittdiamanterna har ett större nagg samt ett mindre nagg på paviljongen synligt med 10x lupp. Smärre repor.