Safir mäter 9x7x4,4 mm, diamanter ca 0,60 ct totalt, färg och klarhet ca G-H/VS, låset mäter 15,9x13,5x7 mm, odlade pärlornas diameter 8,2 mm, längd 43,5 cm, fyra extra odlade pärlor av samma kvalité och storlek samt kvitto medföljer
En diamant med ett nagg i rondisten synligt i mikroskop. Smärre repor.