Grön turmalin mäter ca 5,8x4,3x3,1 mm, diamanter ca 0,43 ct totalt, infattning mäter 12,9x10,4x7,8 mm, ringstorlek 17,83/56, vikt ca 5,5 gram, orginalkvitto medföljer
Smärre repor. Två klor med slitage men alla stenar sitter fast.
Inköpt hos Kellermann S.A. Zermatt, Schweiz 1966