Olof Rudbeck d.y., "Svenska fåglar", 2 mappar
2 Faksimilutgåvor med 35 fågelplanscher i den ena mappen samt 34 i den andra. René Coeckelberghs Editioner 1988, oramade i mappar med kommentarer av Gunnar Brusewitz samt Tomas Anfält.
Smärre skador, mapparna ,med fuktfläckar och slitage.