Diamanter ca 1,172 ct totalt, mittdiamant ca 0,80 ct färg och klarhet enl intyg ca H/VS, infattning runt mittstenen diameter 9,6 mm, höjd 8,5 mm, ringskenans bredd 2,4-2,6 mm, ringstorlek 17,75/55,85, vikt ca 4,0 gram, certifikat medföljer
Gravyr. Smärre Repor. Två mindre diamanter med smärre kantnagg synliga i mikroskop.