Olof Rudbeck d.y., portfölj med planschverk samt två band
Faksimilutgåva med 35 fågelplanscher, René Coeckelberghs Editioner 1988, oramade i pappkassett med kommentar av Gunnar Brusewitz samt Tomas Anfält, ej genomgången.
Engelsk upplaga "Book of Birds" Volume two Stockholm Björck & Börjesson 1986
Svensk upplaga "Fogelboken", René Coeckelberghs Editioner 1985 numrerad 1388/1499
Obetydligt ytslitage. Kartongerna till böckerna med smärre bruksslitage.