Stomme av ek med skuren dekor i fornnordisk/nationalromantisk stil. Stoppad rygg och sits med rosa textilklädsel. Längd 170, djup 72, sitthöjd 37, höjd 89 cm.
Något slitage. Smärre skador. Fläckar.
Jägmästare Carl Nicolai Heidenreich från Hamar, Norge och hans fru Marina
Kowalewsky från
Leningrad.