Helfranskt skinnband med upphöjd ryggbindning.Titelblad i rött och svart.
"Biblia, thet är all then helga skrift på swensko; efter konung Carl then tolftes befalning, medh förriga editioner jämnförd; summarier, och marginalier å nyo öfwersedde; concordantier, och anmärckningar förökade; nya register, och biblisk tideräkning inrättade; medh mera, som företalet närmare vthwisar. Med kongl. maj:tz allernådigsta frihet",
"Begynt af bookföraren GG Burchardi 1706; sedemera hoos Julius Georg Matthiae, kongl antiquit archiv. booktrycakren fullbordad åhr 1715", 23x15x9 cm
Skador. Slitage. Lagningar. Med blyertsanteckningar. Ej genomgången.