VÄCKARKLOCKA, Junghans, 1900-tal.

Trä med papperstavla, h 22.

Smärre slitage.

Junghans klockfabrik i Schramberg, Tyskland, grundades 1861 av affärsmannen Erhard Junghans och blev med tiden en av världens största klocktillverkare.
Till en början specialiserade sig Junghans på tillverkning av urdelar till klockproduktioner. Under en period blev företaget drabbat av konkurrensen från amerikanska billiga, massproducerade klockor. Då anlitades en släkting som befann sig i USA för att studera ”löpande bandprincipen”. Han tog hem både kunskap och utrustning till Tyskland. Junghans klockor blev kända för god kvalitét till överkomliga priser. År 1903 blev Arthurs vision verklighet, Junghans var störst i världen med en årlig produktion på tre miljoner klockor.

Utropspris
600 SEK