Björk med detaljer i mahogny. Rak form, spegel flankerad med halvkolonetter. Tympanonformat krön. Spegel höjd 171 cm, bredd 100 cm. Konsol med kraftig stenskiva i rödbrun nyans uppburen av parställda delfiner skulpterade i mahogny. Höjd 50 cm, bredd 86 cm, djup 38 cm.
Fanérskador. Slitage. Mindre skador. En dekordel från vänstra kolonettens övre avslut saknas.