Kniv med skulpterat hundhuvud i brons, formgiven och signerad av Unto Hänninen, Iisakki Järvenpää Oy, Kauhava, Finland. Präglad läderslida märkt "KILPA -85, Knivens längd 22,2 cm, stålbladet längd 11 cm, total längd 25,5 cm.
Kniv, signerad J Marttiini, Lapinleuku, gravering på bladet, skaft i masurbjörk, innehåller metallgravering i skaftets ända, präglad läderslida. Knivens längd 31,5 cm, stålbladets längd 20 cm, total längd 35 cm.
Kniv, signerad J Marttiini,Finland, Lapinleuku, gravering på bladet, skaft i björk, innehåller metallgravering i skaftets ända, präglad läderslida. Knivens längd 22 cm, stålbladets längd 11 cm, total längd 23 cm.
Kniv, skaft i masurbjörk, med mässingsinlägg, blad i polerat stål, präglad läderslida. Knivens längd 20,5 cm, stålbladets längd 9 cm, total längd 24,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage.