Bemålade i vitt och rött med bronserade detaljer. Skuren dekor av humle och bladslingor samt hörnfleuroner. Lösa stoppade sitsar med mönstrad textilklädsel. Sitthöjd 44, höjd 88 cm.
Senare målning. Förstärkningar. Lagningar. Torrsprickor, smärre skador.