Kerstin Hörlin-Holmquist, fåtölj med fotpall, "Lilla Eva", ur serien 'Paradiset, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Textilklädd med knapphäftad rygg, på ben av bok. Sitthöjd 37, bredd 69, höjd 84 cm. Fotpallens bredd 50, djup 48, höjd 36 cm.
Torkad stoppning. Något slitage. Märken.