Trägrepp, parerfästet och klingan daterad 1907 och stämplade med tillverkarens märken Zlatoust Läderklädd balja med koppelring och droppsko i mässing. Klingans längd 86 cm. Total längd 101 cm.
Ställvis omfattande slitage. Renoverad balja.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.