Mittdiamant ca 0,46 ct, mindre diamanter ca 0,06 ct totalt, mittdiamantens färg och klarhet ca G-H/VS, diameter infattning 7,2 mm, höjd 7,7 mm, storlek 17,75/65, vikt ca 2,79 gram
Smärre repor på ringskenan. Mittsten med litet kantnagg på bordet, synligt med 10x lupp.