Rött ylle med broderier och applikationer av spetsar och metalltrådsomspunna band, daterad 1807 samt med initialer. Svart frans, möjligen senare. Längd ca 250 cm, bredd 12 cm utan frans. Brosch i gulmetall, höjd 6,5 cm.
Slitage, smärre hål.
Enligt uppgift från Östra Göinge.