Brudlist, Skåne, daterad 1807.

Rött ylle med broderier och applikationer av spetsar och metalltrådsomspunna band, daterad 1807 samt med initialer. Svart frans, möjligen senare. Längd ca 250 cm, bredd 12 cm utan frans. Brosch i gulmetall, höjd 6,5 cm.

Slitage, smärre hål.

Proveniens

Enligt uppgift från Östra Göinge.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02