BOK, "Then fordom...Herr Gustaf Adolps den andres och stores...historia..." av Johan Widekindi, Stockholm 1691.

Helfranskt skinnband från 1700/1800-tal.

Slitage. Ej genomgången.

Proveniens

Raoul Wallenbergs farföräldrar Gustaf och Annie Wallenberg enligt inskrift.

Utropspris
2 500 SEK