Bemålad furu. Profilerat krön, nedtill en skåpsdörr med bakomliggande hyllinredning. Nedtill en låda. Målad dekor av rosor samt dateringen 1770. Bredd 69, djup 45, höjd 103 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Ställvis skador, träbortfall. Delvis maskstungen. Låset kärvar.