"Svenska Fåglar" A. Börtzells tryckeri AB, Stockholm, 1924-1929. Bladstorlek 37,5 x 28 cm.
"Svenske Foglarna" J & A Riis, 1856. Bladstorlek 23,5 x 31 cm.
Ej fullständigt genomgångna. Något slitage. Något gulnade. Smärre skador. Större skador på pärmen till den äldre boken. Veck.