L. Bäcksbacka: "Narvas och Nyens Guldsmeder", Konstsalongens förlag, Helsingfors 1946, tryckt i 500 numrerade exemplar, nr 393. Häftad. 21x15,5 cm. Svensk text.
L. Bäcksbacka. "S:t Petersburgs juvelerare, guld- och silversmeder 1714-1870", Konstsalongens förlag, Helsingfors 1951, tryckt i 500 numrerade exemplar, nr 316. Häftad. Delvis ouppskuren. 24,5x16 cm. Svensk text.
Dr. W. Neumann: "Verzeichnis baltischer Goldschmiede, ihrer Merkzeichen und Werke", W.F. Häcker, Riga 1905 och Adolf Friedenthal: "Die Goldschmiede Revals", Lybeck 1931. Halvfranskt band. 23,5x16 cm. Tysk text.
Sedvanligt slitage. "Narvas och Nyens Guldsmeder" med obetydligt slitage.