22 kartor i färg; Australien, New Zeeland, Oceanien, Fiji, Nya Guina inklusive 3 utvikbara järnvägs- post, och telegrafkartor. Stor folio 2:o, 44 x 36,5 cm
Åldersrelaterat slitage., Inlagan, främst texten, med ställvis fläckar, något gulnad. Banden med slitage och smärre skador. Titelblad saknas.