Ashworth & Bros., Hanley, Staffordshire, 1800-talets mitt. Polykrom och förgylld blomdekor. 9 mattallrikar, 7 djupa tallrikar, 4 förrättstallrikar, 11 assietter, 5 stekfat, terrin med lock, terrin med lock och fat, såsterrin med lock och fat.
Nagg. Slitage. Enstaka delar med spricka och lagning.