Barbro Nilsson, matta, "Finas rya, blå", rya, ca 120 x 83, signerad AB MMF BN.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952. Ovanlig.
Smärre slitage.
Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, s 115.