Kilij, turkisk, med balja, omkring år 1900.

Böjd klinga med med klack. Förgyllt mässingsfäste. Kavelplattor av ben. Balja klädd med svart läder och med två förgyllda och dekorerade beslag. Längd 92 cm

Åldersrelaterat slitage. Baljbeslag saknas. Bucklor.

Utropspris
5 000 SEK